Veslaška zveza Slovenije je dobila svojega četrtega selektorja v obdobju po samostojnosti, saj je danes predsednik Jošt Dolničar na to funkcijo imenoval Jana Ilarja. Glavni trener ljubljanskega kluba in reprezentančni trener v preteklem 12-letnem obdobju bo tako nasledil Iztoka Čopa, ki mu je v preteklem mandatu uspel določen rezultatski dvig slovenskega veslanja. Predsednik Dolničar je ob izdaji sklepa o imenovanju selektorja izrazil pričakovanje po tvornem sodelovanju med selektorjem, klubi in trenerji pri zasledovanju skupnega cilja, to pa je doseganje vrhunskih rezultatov v vseh starostnih kategorijah z viškom na članskem evropskem prvenstvu leta 2023 na Bledu. Pri delovanju oziroma pripravi programa in izvajanju selekcijskega procesa bo VZS sodelovala tudi z Mortnom Espersenom, priznanim danskim strokovnjakom, ki je nazadnje do uspeha pomagal irski reprezentanci.
Jan Ilar, petintridesetletni Ljubljančan, je nekdanji veslač, ki se je že zelo mlad podal v trenerske vode. Najprej je deloval v klubu, že leta 2008 pa na mladinskem SP prvič vodil reprezentančno posadko. Odtlej se redno udejstvuje v reprezentancah, največ v kategorijah mladincev in članov do 23 let, mestoma pa tudi v članski kategoriji. V tej je največje uspehe dosegel z lahkim dvojnim dvojcem Cvet-Malešič (bron na SP do 23 let, srebro na Sredozemskih igrah) in Matejem Rojcem (bron na EP). Med študijem je trenerske izkušnje nabiral na Nizozemskem, zadnja leta pa redno deluje v razvojnem programu Svetovne veslaške zveze in sodeluje pri organizaciji mednarodnih kampov in seminarjev na Bledu. V preteklem obdobju je bi v okviru reprezentance aktiven tudi kot koordinator za kategorijo članov do 23 let, zadnje leto pa še kot pomočnik selektorja.
Jan Ilar je takole predstavil program in vizijo razvoja slovenskega veslanja: »Prioritetno bom dal poudarek dobremu sodelovanju klubskih trenerjev v reprezentančnem programu in pravočasnemu načrtovanju posameznih reprezentančnih aktivnosti. Ob tem bomo izkoristili tudi znanja in izkušnje Mortna Espersena, ki je podoben način delovanja z doseganjem vrhunskih uvrstitev na najvišjih tekmovanjih, vključno z olimpijskimi igrami, že uspešno vpeljal v nekaterih drugih državah. Nujno moramo slediti postavljenim kvalitativnim standardom pri sestavi in pripravi reprezentančnih posadk, dolgoročno pa moramo biti usmerjeni v razvoj in širitev baze potencialnih članskih veslačev. Naš skupni cilj so vrhunski rezultati, za kar moramo okrepiti naš program iskanja talentov in nabor tekmovanj za mlade veslače.«
Letošnja veslaška sezona bo zelo dolga z evropskim prvenstvom v Vareseju v začetku aprila in svetovnim prvenstvom v Šanghaju konec oktobra. Vmes je konec julija še tretji vrhunec sezone – olimpijske igre v Tokiu, kamor pa se mora ena od naših posadk še uvrstiti skozi evropske oziroma svetovne kvalifikacije. Serija svetovnega pokala bo gostovala v Zagrebu, Luzernu in italijanski Sabaudiji. Za člane do 23 let je svetovno prvenstvo v čeških Račicah, evropsko pa v poljski Kruszwici. Mladinci se bodo na SP merili v bolgarskem Plovdivu, na EP pa v Münchnu.